Dlaczego nowoczesne ocieplenie budynku? Zalety pianki PUR

Pianka poliuretanowa to innowacyjny materiał termoizolacyjny, który z powodzeniem stosowany jest w miejsce wełny mineralnej lub drzewnej, a także celulozy i styropianu. Ze względu na swoje liczne zalety pianka poliuretanowa znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie, gdyż jest znacznie lepszym materiałem izolacyjnym niż dotychczas stosowane tradycyjne materiały.


Główne zalety pianki poliuretanowej

Warto pamiętać, że jako niezwykle lekki materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, pianka poliuretanowa jest również niezwykle trwała. W praktyce oznacza to również, że z czasem nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Jest też wysoce wydajny, czyli zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych i zapewnia doskonałą szczelność. Jest to związane z jego innymi właściwościami: Pianka poliuretanowa rozpręża się podczas natrysku i zapewnia znacznie lepszą szczelność niż inne dostępne materiały termoizolacyjne. Dzięki temu, że pianka poliuretanowa dostępna jest w formie płynnej – nakładając ją za pomocą pistoletu ciśnieniowego – możliwe jest skuteczne ocieplenie wielu niedostępnych miejsc.


Materiał bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt

Pianka PUR składa się zasadniczo z dwóch głównych składników. Jednym z nich jest mieszanina izocyjanianów, która sprawia, że pianka jest elastyczną i trwałą powłoką. Drugi składnik zawiera kilka ważnych substancji, w tym alkohole wyższego rzędu, katalizator i gaz, który umożliwia rozszerzanie się piany przy jednoczesnym zamykaniu porów. Piana powstaje pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez specjalną głowicę na pistolecie natryskowym. Po nałożeniu tworzy gęstą, lekką, elastyczną warstwę, która stanowi doskonałą izolację termiczną i wodną. Po aplikacji pianka jest materiałem nieszkodliwym, a ocieplone wnętrza mogą być wykorzystywane jako pomieszczenia mieszkalne. Pianka jest materiałem przyjaznym dla środowiska – nie tworzy kurzu i nie wydziela zapachów. Poddasze ocieplone pianką PUR może być wykorzystane nie tylko na pomieszczenia techniczne, ale także jako salon czy biuro.


Wszechstronny materiał izolacyjny

Pianka poliuretanowa jest alternatywą dla styropianu, celulozy, a także wełny mineralnej. Jest to materiał niezwykle uniwersalny, gdyż bez problemu może zastąpić styropian XPS, czyli popularny styropian, a także wełnę mineralną, w zależności od rodzaju i parametrów. Warto również pamiętać, że ten materiał izolacyjny stanowi również doskonałą barierę akustyczną, skutecznie chroniąc wnętrza.


Doskonałe właściwości termoizolacyjne

Pianka PUR znana jest ze swoich doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Zimą stanowi doskonałą ochronę przed utratą ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, natomiast latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się domu. Współczynnik λ pianki PUR wynosi w zależności od rodzaju od 0,020 do 0,038 W/(m*K). Oznacza to, że jest to najlepszy materiał termoizolacyjny dostępny na rynku, dlatego tak dobrze nadaje się do ocieplania poddaszy, choć stosowany jest praktycznie w każdej części budynku, w tym do ochrony stropów czy nawet fundamentów. Ponadto piankę PUR stosuje się również do izolacji zewnętrznych budynków.


Dostępne rodzaje pianki poliuretanowej

Obecnie można stosować pianki poliuretanowe o różnej strukturze. Jest to ściśle związane z ich składem, gdyż rozróżnia się piankę jednoskładnikową oraz piankę PUR, która składa się z dwóch składników. Ten drugi rodzaj pianki poliuretanowej powstaje w wyniku reakcji dwóch płynnych składników, wspomnianych wcześniej izocyjanianów i polioli. Charakteryzuje się bardziej zwartą strukturą, dzięki czemu jest trwalsza, a także znacznie szybciej schnie. Dzięki tym ważnym właściwościom pianki, natryskowe izolacje budowlane zostały uznane za najszybszy i najbardziej efektywny sposób ocieplania budynków. Przeczytaj nasz artykuł na tematów pieców.