Wybór okien do różnych przestrzeni – na co zwrócić uwagę?

Czy wybór okna do pokoju jest ważny?

Właściwy dobór okien oznacza komfort pracy i wypoczynku, a także poprawia izolacyjność cieplną mieszkania. Szukając odpowiednich rozwiązań, należy wziąć pod uwagę m.in. rodzaj i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Na przykład pokój dzienny z balkonem lub tarasem będzie miał inne wymagania niż mała kuchnia. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okien do pomieszczeń w domu lub mieszkaniu?

Okna do pokoju dziennego

Pokój dzienny stanowi centrum domu: służy do relaksu, spędzania czasu z rodziną lub spotkań z przyjaciółmi. Powinno być zatem dobrze oświetlone. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, najlepiej jest zainwestować w duże okna. Doskonałym rozwiązaniem są panele przesuwne, które pozwalają uzyskać więcej przestrzeni użytkowej. Sprawdź ceny okien plastikowych.

Okna kuchenne: na co zwracać uwagę?

Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na działanie wilgoci. Dlatego tak ważny jest stały dopływ świeżego powietrza. Obecnie produkowane modele są wyposażone w mikrowentylatory. Okna nie muszą być jednak szczelnie zamknięte, aby akcesoria mogły spełniać swoją rolę. Aby cieszyć się komfortem cieplnym, a jednocześnie zapewnić odpowiednią wentylację, najlepiej zainwestować w okna drewniane Poznań. Jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane, mogą być używane przez kilkadziesiąt lat: współczynnik rozszerzalności liniowej surowca jest prawie dziesięciokrotnie niższy niż w przypadku wyrobów z tworzyw sztucznych.

Za inwestowaniem w modele drewniane przemawia również fakt, że ich ramy nie przyciągają kurzu i nie są naelektryzowane. Dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w kuchni, ponieważ częste gotowanie i pieczenie zwiększa ryzyko zabrudzenia. Ponadto marka Sokółka stosuje specjalne osłony aluminiowe montowane od zewnątrz. Zapewniają one dodatkową ochronę przed skutkami niekorzystnych warunków pogodowych.

Czy okno drewniane nadaje się do pokoju dziecięcego?

Dekorowanie pokoju dziecka wymaga szczególnej uwagi. Dzieci muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do odpoczynku i nauki. Dlatego okna powinny mieć dobre parametry akustyczne. Warto przeanalizować współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. Okna drewniane z chronią przed hałasem na poziomie od 32 do ponad 40 dB (w zależności od zastosowanego pakietu szybowego).

Bardzo ważny jest również współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z przepisami budowlanymi jego wartość w 2021 roku nie może przekraczać Uw=0,9 W/(m²-K), a w przypadku okien dachowych Uw=1,1 W/(m²-K). W praktyce, im niższa jest ta wartość, tym więcej ciepła pozostanie w pomieszczeniu. Pozwala to na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu przy stosunkowo niskich kosztach ogrzewania. Aby stworzyć barierę, która zapobiega wydostawaniu się ciepłego powietrza na zewnątrz, najlepiej wybrać okna drewniane lub drewniano-aluminiowe.

Okna do innych pomieszczeń

Wybór okien nie powinien być przypadkowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry techniczne. Najważniejsze z nich to: współczynnik przenikania ciepła, izolacyjność akustyczna i izolacyjność cieplna. Należy również wziąć pod uwagę materiał konstrukcyjny. Ramy drewniane są sztywne i niepodatne na odkształcenia, dlatego można je użytkować przez kilkadziesiąt lat.